Plemeno Furioso představuje teplokrevné plemeno koní, které vzniklo v procesu šlechtění ješte v Rakousko - Uherské monarchii splynutím polokrevných a angloarabských kmenů Furioso, North Star, Przedswit, Star of Hannover, Gidran a v ČR Catalin při soustavném používaní anglického plnokrevníka, araba a anglonormana. Chovná oblast je vymezena jednak územím Slovenské republiky, kde bylo plemeno Furioso uznáno v roce 1998 (vydáním Statutu plemenné knihy Furioso) a dále jednotlivými chovy nebo chovatelskými sdruženími v zahraničí, zejména v České republice, Rakousku, Maďarsku a Polsku. Zachování tradičních plemen všech druhů hospodářských zvířat je v posledních několika letech věnována velká pozornost. Dle organizace FAO jsou v Evropě vyhynutím nejvíce ohrožena právě tradiční plemena hospodářských zvířat a je proto nutné zaměřit se na problematiku ochrany genofondu plemen, která se významnou mírou podílela na vzniku plemen nových a stala se součástí našeho kulturního dědictví. Polokrevné a angloarabské kmeny, které svým splynutím daly základ vzniku samostatného plemene Furioso, se dodnes vyskytují v řadě rodokmenů moderních sportovních koní, nejen na území bývalého Rakouska-Uherska. Na konci minulého století se podařilo docílit v chovu Furiosa získání statutu genové rezervy a Žrebčín Motešice jako největší šlechtitelský chov Furiosa byl označen za chráněný chov tohoto dnes znovuzrozeného plemene všestranně užitkového koně.
Plemeno založil anglický plnokrevný hřebec Furioso Senior, který se narodil v roce 1836 v uherském hřebčíně hraběte Károlyho po Privateur z Miss Furey. Byl prodán do vojenského hřebčína v Mezöhegyesi, kde působil od roku 1841 do roku 1851. Byl to silný, kostnatý hnědák s hůlkovou výškou 168 cm a obvodem hrudníku 195 cm. V hřebčíně Mezöhegyes po sobě zanechal 95 hřebců a 81 klisen. Jeho schopnost přenášet na potomstvo své vlohy dala podnět k vyšlechtění samostatného polokrevného kmene Furioso. Menší část tohoto kmene byla přesunuta z Mezöhegyese do obou státních rakouských hřebčínů, do Radovce v Bukovině a Piberu ve Štajersku, kde se tento kmen choval samostatně pro potřebu rakouských zemí. Po rozdělení Rakouska-Uherska v roce 1867 se zmenšil přímý vliv hřebčína v Mezöhegyesi na chov koní v Čechách a na Moravě a chov Furiosa od té doby probíhal v jednotlivých hřebčínech odděleně, i když čistokrevný plemenný materiál se čerpal z mateřského hřebčína. Původní Furioso z Mezöhegyese byl hrubší, mohutný, především linie XXI. Během druhé světové války byl chov v Mezöhegyesi zničen a obnoven byl z roztroušeného materiálu v maďarském zemském chovu. Chov Furiosa v Rakousku nekladl důraz pouze na čistokrevnost. V Radovci se choval Furioso na základě orientální krve, v Piberu na základě krve anglonormandské. Nepoužívala se příbuzenská plemenitba a důraz byl kladen především na soulad a suché tvary, odolnost a vytrvalost. V Rakousku se Furioso choval v linii Furioso VIII (resp. Furioso XIII) v hrubším typu, a v linii Furioso IX (resp. Furioso XI) v lehčím ušlechtilejším typu s vyšším podílem orientální krve. V chovu Furiosa se postupně použili vybraní angličtí plnokrevníci, přičemž někteří z nich natolik prorazili, že vytvořili samostatné kmeny. NORTH STAR - vraník narozený v roce 1844. Po roce 1918 chovali kmen také v rumunském hřebčíně Bontida, odkud se též přivezli první pepiniéři do Kladrub nad Labem. Příslušníci kmene byli hnědáci, proto se v hnědém polokrevném stádě používali v kombinaci s Furiosem, se kterým postupně splynuli. Kmen North Star je v porovnání s Furiosem méně souladný, s hrubší hlavou.
Anglický plnokrevník narozený v roce 1872. Nejprve působil v hřebčíně Piber, ale ke konci života byl tři roky v oblasti bývalého hřebčína v Nemošicích. Po přechodném zrušení hřebčína v Piberu se chov přemístil do Radovce. Z tohoto hřebčína se příslušníci kmene zařazovali do Čech a na Moravu. Na tomto území se choval v linii Przedswit VII, kterou představovali ryzáci ušlechtilých tvarů v polokrevném typu s dobře vyjádřeným typem jezdeckého koně. Druhá linie Przedswit VIII byla představitelem mohutného koně tažného typu. V roce 1932 se na Slovensko do hřebčína Motešice přemístilo z maďarského hřebčína Sárvár 24 klisen, které se v roce 1937 doplnili hřebcem 259 Furioso XIII, který byl jako pepiniér označen Furioso V. Tento hřebec spolu s klisnami dali základ motešickému chovu Furiosa na Slovensku. V roce 1938 do Motešic evakuovali vojenský hřebčín Hostouň na Moravě. V roce 1945 byl hřebčín evakuován do okolí Nitry. Při evakuaci a přechodu fronty utrpěl plemenný materiál těžké ztráty. Z celého chovného stáda zůstali jen 2 hřebci a 35 klisen. Po zařazení mladých a trofejních klisen bylo koncem roku sestaveno stádo 100 klisen. Pro stádo byli vybráni hřebci Furioso X, Furioso XI a Gidran III.
Založil arabský hřebec Siglavy Gidran narozený v roce 1810 v Arábii. V roce 1816 byl importován do Bábolny. Gidran byl ušlechtilý a temperamentní, pouze 155 cm vysoký hřebec s méně výrazným kohoutkem. Postupně se křížil s anglickým plnokrevníkem a anglickým polokrevníkem. Příslušníci původního kmene Gidran se vyznačovali těžší, hrubší hlavou s vysoko nasazeným a obráceným krkem. Záď byla rovná s vysoko nasazeným ocasem, trup válcovitý, končetiny hrubé s krátkým záprstím. I když je Gidran orientální kmen, značně se od ostatních arabských kmenů liší. Je tomu tak proto, že v počátcích se kladl hlavní důraz na mohutnost a nikoliv na uchování arabského typu. Gidran typu angloarabského koně se více podobá anglickému polokrevníkovi, nejčastěji v barvě ryzák, jen ojediněle hnědák.
STAR OF HANNOVERZaložil angloarabský ryzák stejného jména v Hostouni na Šumavě, který se narodil v roce 1912 v Radovci. Později byl kmen přenesen také do chovu Furiosa v Motešicích. Dle dostupné literatury kmen pro nedostatek nástupců v roce 1950 zanikl.
Je polokrevný kmen plemene Furioso založený anglickým plnokrevným hřebcem Catalin, importovaným z Francie do Čech. V hřebčíně Kladruby připouštěl také arabské klisny. S klisnou 439 Gidran-6 zplodil hřebce Catalin (bez čísla), který založil v Motešicích polokrevný kmen. Připouštěl v letech 1950-1960.